Ny mötesplats för föräldralediga med tåg, lek och nya bekantskaper
Järnvägsmuseet i Gävle satsar på att vara en ny mötesplats för föräldralediga med barn 0-5 år. Med evenemanget Lok & Lek som startar den 25 september bjuds småbarnsfamiljer på lek, sång, sagor, pyssel och möjlighet att träffa andra föräldrar i samma situation.

Det kan ibland vara en utmaning för föräldralediga att hitta nya sammanhang och träffa andra vuxna. Det vill Järnvägsmuseet i Gävle ändra på genom att skapa en återkommande och kravlös mötesplats där barnen leker och upptäcker, samtidigt som föräldrarna kan ta del av social gemenskap.
– Vi ser ett stort värde i att kunna erbjuda en mötesplats där både barn och vuxna känner sig välkomna utan prestationskrav eller tidspress. Man kan komma hit för att se på tågen, leka och träffa andra föräldrar, säger Aleksandar Tolomanoski, publik- och pedagogisk chef på Järnvägsmuseet.
Järnvägsmuseet är väl anpassat för familjer med små barn. Det finns lekrum, lekplats, skötrum, mikro och barnstolar. Det finns även gott om plats för barnvagnar. Träffarna är kostnadsfria och kommer att äga rum fredagar kl 09.30-11.00 under perioden 25 september-27 november.
– Järnvägsmuseet är en perfekt plats för att upptäcka och lära tillsammans samtidigt som tillfälle ges att samtala och knyta nya bekantskaper. Vi hoppas att fredagsförmiddagarna ska bli en av veckans höjdpunkter för föräldralediga i höst, avslutar Aleksandar Tolomanoski.
Kontakt:
Aleksandar Tolomanoski
Publik- och pedagogisk chef på Järnvägsmuseet
Telefon: 072 085 08 95
E-post: aleksandar.tolomanoski@statensmuseermtf.se